kelt hlava

Keltové, Keltská Evropa, Encyklopedie Keltů,
Latén

Archeopark Prášily byl zaměřen na rekonstrukci života Keltů - stavby dle nálezů, rekonstrukce řemesel, apod. Bohužel dle rozhodnutí obce Prášily, která vlastní pozemek, byl zbourán a stavby již nejsou k vidění... (2004-2019)

Vstupní brána - opevnění - Klešťovitá brána Nevězice

Rekonstrukce objektu brány a opevnění dle nálezu z oppida Nevězice. Půdorys vstupní brány je 5 * 5 m, opevnění tvořené hliněným valem, na sucho lícovanou kamennou zdí vyztuženou tesanými trámy má celkovou délku 60 m. Konstrukci domu tvoří tři řady kůlů dle půdorysu, které jsou propojeny dřevěným roštěm s lícovanou zdí z kamene a hliněným valem. Ve výšce 3 m jsou spojeny věncem a podlahou. Kůly jsou zapuštěny 0,8 m do země. Spoje tvoří překlady a dřevěné kolíky. Konstrukce střechy je sedlová a je položena na věnci a tvoří ji smrkové latě o průměru 10-15 cm, na kterých jsou položeny dřevěné šindele. Trámy, latě a šindele jsou spojeny dřevěnými kolíky. Boční stěny tvoří lícovaná zeď se svisle postavenými kůly.

Velký dům - Panský dům Mšecké Žehrovice

Rekonstrukce objektu dle nálezu z Mšeckých Žehrovic o velikosti 10,5 * 9,9 * 13,5 * 13,5 m. Jedná se o dům z tesaných kůlů s valbovou střechou z rákosu.

Fotogalerie a detaily projektu www.archeoparkprasily.cz