Braunsberg se nachází na pravém břehu Dunaje, v blízkosti Hainburgské brány.
Oblast tzv. uherské brány (Hainburgské brány) byla již ve starší době železné důležitou křižovatkou významných starověkých cest - jantarové a tzv. dunajské cesty. Na druhém břehu Dunaje se nachází další dvě oppida - Devín (SK) - oppidum a Bratislava (SK) - oppidum
Areál je obklopen valem ze zeminy a dřeva o rozloze 13 ha a jeho vnitřní organizace je z velké části neznámá. V jižní a západní části hradiště stál přibližně 1,5 m vysoký dřevohlinitý val. V severní a východní části, na mírně se svažující straně hory mělo opevnění bez palisády výšku asi 3m. Val je datován do 2. století př. n. l. V rámci opevnění byly identifikovány dvě řady palisády, jedna byla na koruně valu, druhá asi 2 metry před hradbou.
V roce 1996 nalezen depot železných předmětů - nůž, hrot kopí, špičku čepele meče, železný pásek, tři kování z dřevěné nádoby a neidentifikovaný puklicovitý předmět s křížovitým promáčknutím. Datování: LT C D.
Na lokalitě se nachází také rekonstrukce věže Braunsberg (A) - stážní věž
Zdroj:
oppida.org
www.hradiska.sk
Literatura:
Ausgrabungen am Braunsberg, in: O. H. Urban, Katalog: Archaeologie in Hainburg, Ausstellung im WienertorMuseum, Wien 1990, 13-20.
Urban, O. H. 2000: Ein mittel-/junglatènezeitlicher Depotfund von Falkenstein, NÖ. In: Metallgewinnung und Verarbeitung in der Antike (Schwerpunkt Eisen), s. 195–209. Nitra.
Urban, O. H. 2006: Ausgewählte latènezeitliche Eisendepotfunde aus Österreich. In: Bataille, G. – Guillaumet, J.-P. (eds.): Les dépôts métalliques au second âge du Fer en Europe tempérée. Actes de la table ronde Glux-en-Glenne, 13–14 octobre 2004. Collection Bibracte 11, s. 83–100. Glux-en-Glenne.
Lokalita: Braunsberg - Hainburg an der Donau, Okres Bruck an der Leitha, spolková země Dolní Rakousy, Rakousko