kelt hlava

Keltové, Keltská Evropa, Encyklopedie Keltů,
Latén

Osídlení v době laténské

Velké sídliště Keltensiedlung Sandberg, Keltensiedlung Roseldorf/Sandberg, Fürstensitz Keltenstadt Sandberg se nachází na Sandbergu, celková velikost ještě není určena a je nejméně 38 hektarů. Jedná se o největší keltské sídliště a nejstarší mincovnu v Rakousku, stejně jako keltské sídliště s největším počtem keltských svatyní...
Zřejmě se jedná o centrální sídlo.
- Kunsthistorischen Museums Wien má ve sbírce téměř 600 keltských mincí typu Roseldorf, celkem je kolem 1500 mincí z nálezové zóny keltského sídliště na Sandbergu, nález raznice, mince byly raženy ve stříbře (vzácněji v elektronu) a měly velikost pouze mezi 6 a 10 milimetry.
- velký zájem detektorářů o lokalitu
- sedm čtvercových svatyní a minimálně dva velké komplexy obětních jam, které jsou rozděleny do tří kultovních okrsků, mince jako obětiny ve svatyních. První okrsek je svatyně o rozměrech cca 17 × 17 m, dvě malá keltská kultovní místa o rozměrech cca 10 × 10 m; druhý okrsek je svatyně o rozměrech cca 17 × 17 m a dvou malých kultovních míst o rozměrech cca 12 × 12 m a cca 10 × 10 m; třetí má neprozkoumanou malou svatyni. Obětiny tvořily rituálně zničené předměty - zbraně, vozy a koňské postroje, ale na straně druhé také tzv. krvavé oběti lidé a zvířata.
- nálezy tyglíků na odlévání barevných kovů
- nález železné tzv. Druidenkrone - druidské koruny, helmy -  rituálně poškozená pokrývka hlavy - slavnostní čelenka se skládá z přibližně 3 cm širokého železného pásku, který byl vytvarován kolem hlavy, stejně široké pásky se nahoře kříží - fotografie v on-line sbírkách Vídeň - Naturhistorischen Museums Wien (A)
- nález upraveného jeleního parohu - úprava naznačuje, že paroh byl kdysi zapíchnut do postavy boha (jelena boha Cernunnos). Stopy rzi v perforaci dokazují, že byla upevněna železným kolíkem - fotografie v on-line sbírkách Vídeň - Naturhistorischen Museums Wien (A)
- vrhací zbraň - pilum

Výzkum od roku 1995 - Keltské knížecí sídlo Sandberg - sídliště Roseldorf.

Datování: mezi 4. - 1. st. př. n. l.
Keltská osada Sandberg má stálou expozici nálezů a keltských mincí v muzeu Steinzeit- & Celtickeller Platt ext link 15 a v Naturhistorischen Museum Wien ext link 15.

Literatura:

  • Veronika Holzer: Roseldorf. Interdisziplinäre Forschungen zur größten keltischen Zentralsiedlung Österreichs (= Schriftenreihe der Forschung im Verbund). Beiträge zu den Kapiteln von Veronika Holzer, Günther Dembski, Anita Caneppele, Marianne Kohler-Schneider, Tanja Bruckner-Höbling, Maria Teschler-Nicola, Anna Merker, Miriam Reichel, Reinhard Roetzel, Ingeborg Wimmer-Frey, Peter Klein, Julia Rabeder, Peter Stadler, Ernst Lauermann. Österreichische Elektrizitätswirtschafts-Aktiengesellschaft, Wien 2009
  • zdroj v němčině: de.wikipedia.org

Lokalita: Roseldorf/Sandberg, Okres Hollabrunn, spolková země Dolní Rakousy, Rakousko