kelt hlava

Keltové, Keltská Evropa, Encyklopedie Keltů,
Latén

V roce 2010 objevili archeologové při vykopávkách keltského hřbitova na hradišti v Heuneburgu velmi dobře zachovanou pohřební komoru obsahující zlaté a jantarové šperky.

Nejpůsobivějším nálezem byla zlatá brož. Toto hrobové zboží umožnilo archeologům datovat hrobku do 7. století. př. n. l., období raného keltského osídlení pevnosti. Hrob o velikosti 4x5 metrů je starý 2600 let. Aristokratce bylo v době smrti mezi 30 a 40 lety. Byla pohřbena spolu s mimořádně bohatým hrobovým vybavením: více než 40 kusů zlatých šperků, více než 100 kusů jantaru, plus šperky a doplňky z bronzových a kančích klů a ozdobné brnění na hlavu koně. Kostra „Princess of Danube“, jak byla žena v tisku nazvána, byla nalezena na místě, ale lebka byla 3 metry daleko.

Je to nejstarší dosud objevený knížecí ženský hrob z keltského světa a jediný příklad raně keltského knížecího hrobu s dřevěnou komorou. Původně byl datován do roku 609 př. n. l., pohřeb byl přepočítán na rok 583 př. n. l. díky velmi přesnému datování dřeva, které bylo odebráno z jedle.

Zdroj: www.thehistoryblog.com

Lokalita: Hundersingen, Zemský okres Sigmaringen, Německo