kelt hlava

Keltové, Keltská Evropa, Encyklopedie Keltů,
Latén

Obrovská stavba raného keltského kalendáře byla objevena v roce 2011 v královské hrobce Magdalenenberg poblíž Villingen-Schwenningen v německém Schwarzwaldu.

Pořadí pohřbů kolem centrální královské hrobky přesně zapadá do souhvězdí severní polokoule. Zatímco Stonehenge v Británii je orientován ke slunci, pohřební mohyla v Magdalenenbergu, která je přes sto metrů široká, je zaměřena na Měsíc. Stavitelé umisťují do mohyly dlouhé řady dřevěných sloupků, aby se mohli soustředit na měsíční zastavení, ke kterému dochází každých 18 let a jsou základními kameny keltského kalendáře. Poloha pohřbů v Magdalenenbergu představuje souhvězdí, které lze pozorovat mezi zimním a letním obdobím. Pozice souhvězdí jsou počítačem přepočítány zpět do tohoto období, což vede k datu léta 618 př. n. l., což z něj činí nejstarší a nejúplnější příklad keltského kalendáře zaměřeného na Měsíc.

Dřevo ze stavby hrobky je dendrochronologicky datován do roku 616 př. n. l. a v okolí je 126 dalších hrobů, které vytvořily tento kalendář.
Honosný hrob elity

- Velký náhrdelník ze 191 jantarových a 30 kostěných korálků pochází z ženského hrobu. Nález šperků je jedním z nejkrásnějších a nejpropracovanějších svého druhu v Bádensku-Württembersku. Datování 6. století př. n. l. Nález je vystaven v

Zdroj: www.world-archaeology.com a www.historyfiles.co.uk